PW-Sat2

Adam Pawlak
Posty: 527
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

PW-Sat2

Post autor: Adam Pawlak » 06 gru 2018, 22:33

3 grudnia o godz. 10:34 czasu lokalnego (19:34 czasu polskiego) rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała z bazy US Air Force Vandenberg, wynosząc w kosmos 64 satelity wyprodukowane przez 17 krajów. Jednym z nich był PW-Sat2, zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Studenci pracowali nad nim przez niemal 6 lat. To czwarty polski satelita, a drugi zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. PW-Sat2 to satelita typu CubeSat. Ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10×10×22 cm. Jego misja potrwa 40 dni. W tym czasie wykona cztery eksperymenty. Najważniejszym będzie przetestowanie innowacyjnego żagla deorbitacyjnego. Satelita jest też wyposażony w dwie kamery, które mają zarejestrować proces otwierania się żagla. Dzięki obrazowi z tych kamer będzie wiadomo, czy system deorbitacyjny działa.

Zaprojektowane rozwiązanie ma zapobiec długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one nawet przez ponad 15 lat i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Technologia, którą przetestuje PW-Sat2, ma skrócić ten czas do kilkunastu miesięcy.

Start rakiety z PW-Satem2 na pokładzie był kilkakrotnie przekładany. Pierwotnie miał się odbyć 19 listopada, potem 28 listopada i 2 grudnia

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=26806
Więcej: https://pw-sat.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Misje bezzałogowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości