Pożegnalny lot TS-11 Iskra

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Pożegnalny lot TS-11 Iskra

Post autor: Adam Pawlak » 27 lip 2022, 22:36

27 lipca na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się uroczystość pożegnania samolotów szkolno-treningowych TS-11 Iskra eksploatowanych przez Siły Powietrzne.

Była to pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym, która została wdrożona do produkcji i eksploatacji w Polsce. Przez ponad 58 lat Iskry służyły do szkolenia kolejnych pokoleń pilotów wojskowych, a także stanowiły trzon zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, który przez lata był ambasadorem Sił Powietrznych w kraju i na świecie.

W procesie szkolenia pilotów maszyn odrzutowych TS-11 Iskra została zastąpiona przez samoloty szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Bielik. W trzech transzach Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło szesnaście egzemplarzy, ostatnie cztery mają trafić do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie do końca października bieżącego roku – obecnie cała czwórka jest już przygotowywana do odbioru w zakładach producenta we Włoszech i nic nie wskazuje na opóźnienie powyższego harmonogramu.

Produkcja TS-11 Iskra była prowadzona w zakładach WSK PZL Mielec w latach 1963-1987. Łącznie zbudowano 424 egzemplarze, z których część wyeksportowano do Indii (wycofano je z eksploatacji w grudniu 2004 roku). W Polsce zadania szkolno-treningowe zakończono w grudniu 2020 roku.

https://zbiam.pl/pozegnalny-lot-ts-11-iskra/


ODPOWIEDZ

Wróć do „Lotniska krajowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości