Odnalezione samoloty-wraki na terenie Polski

Adam Pawlak
Posty: 864
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Odnalezione samoloty-wraki na terenie Polski

Post autor: Adam Pawlak » 07 paź 2018, 18:21

Wrak samolotu znaleziony na plaży w Stegnie. Trwa jego wydobycie. Jak mówią badacze, to najprawdopodobniej niemiecka maszyna z czasów II wojny światowej.

Badaczom, przeszukującym nadbałtycką plażę, udało się zlokalizować wrak samolotu w piątek.

- Badanie magnetometryczne wykazało anomalia w tym miejscu. Potem użyliśmy detektorów metalu, by spróbować określić rozmiary znajdującego się pod ziemią sprzętu - tłumaczy Mateusz Deling z Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie.

Znaleziona maszyna to najprawdopodobniej niemiecki płatowiec o aluminiowej konstrukcji z okresu II wojny światowej. - Nie wiemy jeszcze, jaka część samolotu znajduje się pod ziemią. Oceniamy, że uda nam się wydobyć dwa skrzydła i dziób. Prawdopodobnie nie ma ogona samolotu - mówi Mateusz Deling.

"NA SAMOLOCIE SIĘ NIE SKOŃCZY"

Intensywnej pracy z wykorzystaniem koparek i pompy wody przyglądają się mieszkańcy Stegny oraz turyści. Z zaciekawieniem oglądają wyciągane z wykopanego dołu niewielkie fragmenty samolotu. - Na tej plaży może być jeszcze dużo niespodzianek. Na pewno na tym jednym samolocie się nie skończy - mówią naszemu reporterowi.

Badacze chcą najpierw określić wielkość odkrytego w piątek wraku i dopiero w sobotę spróbują wydobyć go na powierzchnię. Zapowiadają też, że będą sprawdzać plażę w Stegnie w poszukiwaniu kolejnych wraków.

https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/ite ... spodzianek


Adam Pawlak
Posty: 864
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Odnalezione samoloty-wraki na terenie Polski

Post autor: Adam Pawlak » 31 lip 2022, 14:51

Patrol Saperski z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu poinformował o odkryciu w Kraszowicach, w korycie rzeki Bóbr, lotniczego pocisku rakietowego powietrze-ziemia, produkcji radzieckiej. Pocisk został znaleziony w czasie spływu kajakowego.

Obrazek

https://www.radiowroclaw.pl/articles/vi ... -rakietowy


Przeciwpancerna bomba lotnicza znaleziona w Wolbromowie.

Jak ustalił Patrol Saperski z 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu była to kasetowa, przeciwpancerna bomba lotnicza typu PTAB-2,5-1,5. Saperzy zlikwidowali znalezisko.

Tego typu broń była zrzucana masowo na sprzęt pancerny. Pojedyncza bomba, pomimo niepozornych rozmiarów, mogła przebić nawet 20 centymetrów pancerza, który chronił pojazdy wojskowe.

Ustalono, że materiał wybuchowy był pochodzenia radzieckiego.

Obrazek

Obrazek

https://www.radiowroclaw.pl/articles/vi ... olbromowie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Z kart historii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości