Bayraktar TB2 dla wojska polskiego

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Bayraktar TB2 dla wojska polskiego

Post autor: Adam Pawlak » 22 maja 2021, 12:07

Wynegocjowaliśmy umowę na zakup czterech zestawów, czyli 24 statków powietrznych uzbrojonych w rakiety przeciwpancerne – zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony Mariusz Błaszczak, zapowiadając zakup maszyn Bayraktar TB2. Dodał, że wkrótce w Malborku pojawią się tureckie myśliwce F-16, które będą operować w ramach misji Air Policing.

Szef MON dodał, że pierwszy zestaw bezzałogowców znajdzie się w Polsce już w przyszłym roku. Zaznaczył, że umowa obejmuje pakiet logistyczny i szkoleniowy, a także offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało „przedsiębiorstwo wojskowe”. Minister zaznaczył też, że polskie firmy nie produkują bezpilotowców o takiej klasie, które zostają zakupione właśnie teraz. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego, to oczywiście rozważmy taki zakup.

Bezzałogowiec Bayraktar TB2 to maszyna taktyczna średniego zasięgu z możliwością przenoszenia uzbrojenia, wpisuje się więc w założenia programu Gryf. Projekt ten przewiduje według dostępnych informacji zakup łącznie 15 zestawów, więc – być może – tureckie drony są traktowane jedynie jako narzędzie do osiągnięcia wstępnej zdolności.

Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa wynosi 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym. Układ płatowca jest dość popularny wśród maszyn tej klasy: zwarty kadłub ze skrzydłami zakończony śmigłem pchającym obejmowanym. Obydwu stron przez belki ogonowe połączone statecznikiem w kształcie odwróconej litery „V”.

Uzbrojenie stanowią przeciwpancerne pociski kierowane UMTAS o masie 37,5 kg, lekka amunicja krążąca MAM-L o masie 22,5 kg, prawdopodobnie także rakiety Cirit kalibru 70 mm. Do tej pory Bayraktary zamówiły: Libia, Azerbejdżan, Katar, Maroko i Ukraina. Były używane bojowo w Górskim Karabachu, Syrii i Libii.

https://www.defence24.pl/blaszczak-uzbr ... zy-polski-

Więcej:
https://www.defence24.pl/turecki-bayrak ... -komentarz

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Bayraktar TB2 dla wojska polskiego

Post autor: Adam Pawlak » 27 maja 2021, 23:35

W Turcji przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej podpisali z dyrektorem generalnym spółki Baykar Halukiem Bayraktarem umowę zakupu bojowych bezzałogowców Bayraktar TB2 klasy MALE.

Dotyczy ona 4 zestawów, obejmujących 6 bbsl każdy, wraz z mobilnymi stacjami kierowania i przenośnymi terminalami, radarów SAR, symulatorów i zapasu części zamiennych oraz uzbrojenia – pocisków szybujących MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu i amunicji szkolnej.

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość obsługi i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kierowania i kamer.

Wartość jednego zestawu Bayraktar TB2 pozyskiwanego przez SZ RP to ok. 67 mln USD, co oznacza, że zakup ten kosztować będzie polskich podatników nieco ponad 986 mln zł

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=33659

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lotnictwo wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości