Laser

Nie katastrofy ale juz niebezpieczne.
Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Laser

Post autor: Adam Pawlak » 19 kwie 2020, 10:40

32-latek z Sejn został zatrzymany po tym, jak laserem oślepił załogę helikoptera wojskowego. Za taki czyn grozi mu nawet do roku więzienia.

Wszystko rozegrało się na początku tego tygodnia, gdy w poniedziałek policja w Sejnach (woj. podlaskie) otrzymała zgłoszenie, że ktoś oślepił załogę helikoptera wojskowego. Wiele wskazywało, że ktoś zrobił to z dachu bloku przy ul. Konarskiego w tym mieście.

Pierwszy policyjny patrol jednak nie przyniósł efektów, a funkcjonariuszom nie udało się znaleźć sprawcy. Po zaangażowaniu śledczych udało się to w piątek. Okazał się nim być 32-latek z Sejn, na miejscu znaleziono też laser.

Mężczyzna usłyszał zarzut stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa statku powietrznego i zdrowia załogi na pokładzie w związku z oślepieniem. Grozi mu za to grzywna lub do roku pozbawienia wolności. Sprawę skierowano do sądu.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... latek.html

Aktualizacja:
https://www.defence24.pl/zarzuty-dla-os ... otow-mi-24
Ostatnio zmieniony 17 maja 2020, 12:26 przez Adam Pawlak, łącznie zmieniany 1 raz.

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Laser

Post autor: Adam Pawlak » 25 kwie 2020, 0:07

Jeden z wcześniejszych incydentów w którym ucierpiał ratownik

Jak przekazała Czerwińska, 15 września "załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego około godziny 22 została zadysponowana do zdarzenia na autostradzie". Dodała, że "do ataku laserem doszło, gdy ratownicy wracali do bazy".

To nie była jednokrotna próba, bo kilka razy ktoś skierował laser w stronę kabiny. Wiązka lasera dotknęła wszystkich z załogi, jednak oślepiony został lekarz - mówi Czerwińska.

Lekarz ma uszkodzoną siatkówkę w lewym oku. To było nagłe zdarzenie. Ja dostałem pierwszy strzał w oczy i byłem pierwszą osobą, która zauważyła to oślepianie. Poczułem w oczach błysk, pojawił się w oczach efekt powidoku, więc widziałem w oczach światło i na krótki moment byłem kompletnie oślepiony - relacjonował w rozmowie z TVN24 Mariusz Mioduski, lekarz LPR.

Dzisiaj rozmawiałam z lekarzem, który przekazał, że obrzęk siatkówki się zmniejszył, jednak wzrok nie działa u niego prawidłowo - dodaje rzeczniczka LPR.

Sprawą zajmują się policjanci z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Osoba, która laserem oświetla statki powietrzne, jest nieodpowiedzialna. Taki człowiek nie ma świadomości, a jeżeli ma, to jest to wyjątkowo wyrachowana osoba ze złymi zamiarami, bo tego typu działanie może doprowadzić do ogromnej tragedii - mówi Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji.

Za sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi nawet 12 lat więzienia.

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news- ... Id,3219145

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Laser

Post autor: Adam Pawlak » 30 maja 2020, 15:27

W nocy z poniedziałku na wtorek ktoś próbował oślepić pilota samolotu F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku podczas podchodzenia do lądowania.

Jak poinformował kpt. Michał Kolad, oficer prasowy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, do zdarzenia doszło siedem kilometrów na wschód od lotniska w Łasku, w gminie Zelów w powiecie bełchatowskim.

Na całe szczęście tym razem nikomu nic się nie stało. Sprawa została zgłoszona na policję, która podjęła działania w celu identyfikacji sprawcy zdarzenia.

– Należy zwrócić uwagę, że takie działanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa załogi – dodał kpt. Michał Kolad.

W nocy z 18 na 19 maja br., siedemnaście minut po północy oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie otrzymał informację, że nieznane osoby kierują laser na startujące samoloty. – Według zgłoszenia miało to miejsce w miejscowości Karczmy na terenie Gminy Zelów. Zgłaszającym był major 32.BLT – mówi nadkom. Iwona Kaszewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

– Na miejsce zdarzenia oficer dyżurny bełchatowskiej policji zadysponował patrol. Policjanci sprawdzili teren. Policja nie zlokalizowała niczego, o czym była poinformowana. Wprowadzono dodatkowe obserwacje – dodaje nadkom. Iwona Kaszewska.

Niedawno (6 kwietnia w nocy) miało miejsce inne zdarzenie, podczas którego 32-letni mieszkaniec Sejn oślepił załogę wojskowego śmigłowca Mi-24. Przypomnijmy, że w tym przypadku prokuratura postawiła sprawcy zarzut stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa statku powietrznego, na pokładzie którego byli dwaj piloci i technik pokładowy. Podejrzanemu grozi do roku więzienia.

Wszyscy też zapewne pamiętają zdarzenie, podczas którego w rejonie Warszawy doszło do ataku laserem na załogę śmigłowca LPR. W wyniku tego zdarzenia ucierpiał lekarz, który niemal całkowicie stracił wzrok i nie wróci już do pracy. Nie był to jedyny incydent, w którego ucierpiała załoga LPR.

Przypominamy, że za oślepienie załogi i sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi grzywna i kara więzienia od roku do 10 lat, a w szczególnych przypadkach - nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

https://dlapilota.pl/wiadomosci/dlapilo ... lt-w-lasku


Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Laser

Post autor: Adam Pawlak » 16 sie 2020, 12:53

Sąd Rejonowy w Sejnach skazał we wtorek mieszkańca tego miasta na karę 3 tys. zł grzywny za oślepienie laserem trzyosobowej załogi wojskowego śmigłowca. Mężczyzna w kwietniu tego roku stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa załogi Mi-24.Sąd Rejonowy w Sejnach uznał we wtorek winę 32-latka z Sejn i wymierzył mu karę 3 tys. zł grzywny oraz zapłatę 725 zł kosztów postępowania sądowego. Wyrok jest nieprawomocny.

https://www.defence24.pl/grzywna-za-osl ... logi-mi-24

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Laser

Post autor: Adam Pawlak » 25 kwie 2021, 14:04

Małopolska Policja informuje, że do zdarzeń doszło w dniach 6,18 i 19 listopada ubiegłego roku około godziny 17:00. Podczas przelotów szkoleniowych nad gminą Skawina, piloci śmigłowca wojskowego z Jednostki Wojskowej 4328 w Balicach poinformowali swoich przełożonych o kilkukrotnym kierowaniu w stronę śmigłowca zielonej wiązki lasera.

Z relacji pilotów wynikało, że laser był za każdym razem kierowany z jednego rejonu, terenu gdzie mieściły się prywatne posesje. Dodali, że w celu uniknięcia kontaktu oczu z laserem zmuszeni byli odwracać wzrok, a nawet zmieniać kierunek lotu śmigłowca. Sprawą zajęli się śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Szczegółowa analiza przebiegu tych zdarzeń przeprowadzona zarówno przez jednostkę wojskową, jak i śledczych w ramach prowadzonego dochodzenia doprowadziła do wytypowania konkretnego rejonu i adresów, z których laser mógł zostać kierowany. Następnie śledczy zajęli się typowaniem sprawcy wśród mieszkańców tej okolicy.

5 lutego br., kilka policyjnych załóg udało się tam na przeszukania. W jednym z wytypowanych adresów, u 38-latka, stróże prawa znaleźli zawinięty w bandaż ortopedyczny i schowany w szafce z ubrankami dla dzieci laser emitujący zielone światło. Mężczyzna początkowo nie przyznawał się do kierowania go w stronę śmigłowców.

Śledczy zabezpieczyli i przekazali laser do badań w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Okazało się, że moc tego urządzenia emituje na tyle niebezpieczne światło, że może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku w przypadku trafienia nim w oko, a jego zasięg sięga nawet do 10 kilometrów.

Skompletowany materiał dowodowy upewnił śledczych, że przestępstw tych dopuścił się 38-latek. W ubiegłym tygodniu, 17 marca br., policjanci przedstawili mu trzy zarzuty stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa śmigłowca wojskowego i zdrowia pilotów, do czego w rezultacie się przyznał.

22 marca br. skierowano przeciwko podejrzanemu akt oskarżenia do sądu. Grozi mu wysoka kara grzywny albo pozbawienie wolności do roku.

https://aviation24.pl/component/k2/38-l ... urowa-kare?

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Laser

Post autor: Adam Pawlak » 16 maja 2021, 10:54

To pomoże rozwiązać problem, polskie antylaserowe google i okulary
https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=32574

ODPOWIEDZ

Wróć do „Incydenty lotnicze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość