Baza transportowa US Air Force we Wrocławiu

Awatar użytkownika
Jacek Waszczuk
Posty: 3927
Rejestracja: 21 maja 2017, 19:30
Lokalizacja: Wrocław

Baza transportowa US Air Force we Wrocławiu

Post autor: Jacek Waszczuk » 29 lut 2020, 10:21

Na bazie porozumienia podpisanego przez prezydentów Polski i USA 23 września 2019 przy wrocławskim lotnisku powstanie Baza transportowa US Air Force

https://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/ ... trachowice

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,3 ... skich.html

Woj Tas
Posty: 188
Rejestracja: 25 maja 2017, 8:19

Re: Baza transportowa US Air Force we Wrocławiu

Post autor: Woj Tas » 04 mar 2020, 21:32

Podobno w poniedziałek maja być trzy ciekawe maszyny, może by tak wejść do środka?


robertp
Posty: 91
Rejestracja: 29 mar 2018, 15:51

Re: Baza transportowa US Air Force we Wrocławiu

Post autor: robertp » 11 lip 2020, 19:00

Woj Tas pisze:
04 mar 2020, 21:32
Podobno w poniedziałek maja być trzy ciekawe maszyny, może by tak wejść do środka?
Nie wpuszczaja bo COVID
We wtorek ma być też fajnie
Robert P

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Baza transportowa US Air Force we Wrocławiu

Post autor: Adam Pawlak » 16 sie 2020, 12:19

Wrocław wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Zapowiadano to już od kilku miesięcy, dziś Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie potwierdziło tę informację. To jeden z punktów zawartej w Warszawie umowy o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce. Podpisali ją Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Michael Pompeo, sekretarz stanu USA. Za utrzymanie Amerykanów Polska zapłaci rocznie pół miliarda złotych. Jak ma wyglądać wrocławska baza?

- Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu jeżeli chodzi o współprace wojskową polsko-amerykańską. Stanowi ona o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy. Dodatkowo stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy dlatego, że będzie w Polsce również wysunięte dowództwo V korpusu armii lądowej Stanów Zjednoczonych. To będzie dowództwo armii Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO - powiedział – cytowany w komunikacie - Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Nawet do 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) zakłada przede wszystkim stworzenie w Polsce w październiku 2020 r. Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki która będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowódcą V. Korpusu został generał broni John Kolasheski. Umowa zakłada również możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

Wrocław jedną z baz amerykańskich w Polsce

Podpisana dziś umowa, jest rozszerzeniem dwóch porozumień zawartych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w 2019 r. Zdecydowano wtedy o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys. Uzgodniono następujące lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych:

-Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
- Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.
- Wrocław wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
- Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
- Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.
- Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.
- Żagań/Świętoszów wyznaczono dla pancernej brygadowej grupy bojowej.

Jak ma wyglądać wrocławska baza?

Będzie działała na części lotniska. Ma powstać m.in. nowy terminal pasażerski, umożliwiający obsługę 200 osób. Przebudowana i wyremontowana będzie płyta postojowa istniejącego dziś wojskowego lotniska. Ma być też rozbudowana i to bardzo. Nowa ma zmieścić stojące obok siebie cztery samoloty tak wielkie jak pasażerskie odrzutowce Boeing 747-800. Potrzebna będzie też specjalna płyta postojowa „hot cargo” na jeden samolot. Ma ona umożliwiać bezpieczne parkowanie i obsługiwanie maszyn załadowanych materiałami wybuchowymi.

W koszarach may mieszkać równocześnie nawet 450 osób, choć – jak czytamy w dokumentacji przetargowej – część żołnierzy mogłaby nocować poza bazą. Ma też powstać centrum fitness i klinika medyczna. Dodatkowo miałby powstać plac na 46 – osobowe namioty, w których tymczasowo można by zakwaterować żołnierzy. W tej namiotowej bazie mają być latryny, prysznice, pralnia, kuchnia polowa.

Pół miliarda rocznie na utrzymanie Amerykanów

Jak zapisano w umowie, Polska ma zapewnić bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 milionów złotych rocznie.

Na podstawie zawartego porozumienia, Polska będzie określać które części współużytkowanych baz wojskowych będą udostępnione żołnierzom USA, a zasady takiego użytkowania nie będą ograniczać polskiej suwerenności.

MON zapewnia też, ze przedstawiciele polskich służb i straży będą mieli dostęp do obiektów współużytkowanych lub wyłącznie użytkowanych przez wojska USA, niezależnie od tego czy za kontrolę dostępu do części obiektów odpowiadać będą Amerykanie czy Polacy.

https://gazetawroclawska.pl/bedzie-amer ... 1-15129521

ODPOWIEDZ

Wróć do „EPWR WROCŁAW STRACHOWICE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość