Jednosilnikowy myśliwiec Suchoja nowej generacji

Adam Pawlak
Posty: 806
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Jednosilnikowy myśliwiec Suchoja nowej generacji

Post autor: Adam Pawlak » 29 maja 2021, 11:39

Według rosyjskich mediów, kompania Suchoj projektuje jednosilnikowy samolot bojowy nowej generacji. Ma on ważyć 18 t i rozwijać prędkość ponad Ma2. W jego konstrukcji mają zostać wykorzystane techniki stealth.

Nowy samolot ma mieć stosunek ciągu do masy powyżej 1. To oraz wyposażenie w silnik z dyszą o sterowanym wektorze ciągu ma zapewnić mu wyjątkową manewrowość. Cechą samolotu będzie też bardzo krótki start i lądowanie.

Po raz pierwszy o projektowaniu jednosilnikowego lekkiego myśliwca stealth powiedział dziennikarzom szef korporacji Rostiech Siergiej Cziemieziow w grudniu 2020. Miałaby to być uniwersalna platforma – załogowa lub bezzałogowa. Rostiech projektuje ją korzystając ze środków własnych, bez wsparcia budżetu.

Nie można wykluczyć, że konstrukcja nowego myśliwca będzie oparta na bojowym bsl S-70 Ochotnik, zaprojektowanym w biurze Suchoja. Nowe samoloty miałyby zastąpić myśliwce MiG-29 i szturmowe Su-25.


Model myśliwca nowej generacji testowany w tunelu aerodynamicznym CAGI


Obrazek

Fragment modelu jednosilnikowego samolotu bojowego sfotografowany na biurku Jurija Borisowa w grudniu 2020


Obrazek

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=33681

Adam Pawlak
Posty: 806
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Jednosilnikowy myśliwiec Suchoja nowej generacji

Post autor: Adam Pawlak » 19 lip 2021, 23:17

15 lipca 2021 na lotnisku LII im. Gromowa w Żukowskim spotterzy zaobserwowali pełnowymiarową zamaskowaną brezentem makietę lub prototyp lekkiego jednosilnikowego myśliwca (LTS, Liochkij Takticzieskij Samoliot) piątej generacji opracowanego przez Kompanię Suchoj wchodzącą w skład OAK. Wcześniej państwowa korporacja Rostiech informowała, że OAK zaprezentuje pierwszego dnia MAKS-21 w Żukowskim całkowicie nowy samolot wojskowy. Rozpowszechniono też teaser z zamazanymi obrazami nowego samolotu pod szachowymi hasłami – Chekmate i Turn the Chessboard. Teraz wiadomo, że prezentacja LTS odbędzie się w hangarze Kompanii Suchoj ozdobionym tymi hasłami i wizerunkami konia szachowego.

Zdjęcia makiety (prototypu?) LTS owiniętego brezentem pokazują, że to samolot jednosilnikowy, z usterzeniem w układzie V i podkadłubowym wlotem powietrza do silnika. Zdjęcie fragmentu modelu samolotu o podobnej konfiguracji opublikowała w grudniu 2020 agencja RBC. Znajdował się on na biurku wicepremiera Federacji Rosyjskiej Jurija Borysowa (Jednosilnikowy myśliwiec Suchoja, 2021-05-27). Szef Rostiechu, Siergiej Cziemiezow informował wówczas, że koncern projektuje nową uniwersalną platformę bojową – w wariancie załogowym i bezzałogowym – bez środków z budżetu.

W maju 2021 agencja TASS, powołując się na źródło w przemyśle lotniczym, poinformowała, że Kompania Suchoj pracuje nad pierwszym rosyjskim jednosilnikowym lekkim myśliwcem taktycznym stealth o prędkości naddźwiękowej. Samolot ma mieć masę startową do 18 tys. kg i rozwijać prędkość maksymalną ponad Ma2. Wyjątkową zwrotność i charakterystyki startu i lądowania ma mu zapewniać dysza silnika z odchylaniem wektora ciągu. Stosunek ciągu do masy samolotu jest nie mniejszy niż 1.

W LTS szeroko mają zostać wykorzystane technologie opracowane dla wielozadaniowego myśliwca stealth Su-57. Kompania Suchoj ma w nim zastosować nowy napęd z silnikiem izdielie 30. Jednak w prototypie użyto zapewne znanego już silnika AL-31FN serii 3 lub 4. Rosyjscy analitycy uważają, że LTS będzie oferowany przede wszystkim klientom zagranicznym, takim jak ZEA, Indie czy Argentyna.

Obrazek

Obrazek

Więcej:
https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=34136


W rosyjskim Internecie pojawiło się pierwsze zdjęcie makiety (prototypu?) jednosilnikowego samolotu bojowego nowej generacji Kompanii Suchoj, najprawdopodobniej powstałego w ramach programu LTS. To skompilowany obraz z krótkiego nagrania video. Na usterzeniu widoczny jest numer RF-00075, a za kabiną niebieski 75. Może to wskazywać na to, że oznaczenie nowego samolotu to Su-75.

Oficjalna inauguracja samolotu ma mieć miejsce podczas MAKS-2021 w Żukowskim pod Moskwą. Makietę umieszczono w specjalnym hangarze Kompanii Suchoj kilka dni temu, 15 lipca 2021 (LTS w Żukowskim, 2021-07-17). W filmie promocyjnym Rostiechu, w skład którego wchodzi Kompania Suchoj, oraz na hangarze, w odniesieniu do samolotu (programu) używa się nazwy CheckMate.

Obrazek

Więcej:
https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=34144

Adam Pawlak
Posty: 806
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Jednosilnikowy myśliwiec Suchoja nowej generacji

Post autor: Adam Pawlak » 23 lip 2021, 21:49

W dniu inauguracji MAKS-2021 prezydentowi FR Władimirowi Putinowi zaprezentowano nowy rosyjski samolot bojowy – Suchoj CheckMate (szach mat). Ujawniono też niektóre jego parametry. Fotografowie towarzyszący Putinowi wykonali pierwsze oficjalnie zdjęcia wystawionej w specjalnej hali makiety.

CheckMate ma osiągać prędkość Ma1,8-2. Jego projektowany zasięg wynosi 3 tys. km, a pułap praktyczny 16,5 km. Samolot ma przenosić 7,4 t uzbrojenia. Przeciążenie maksymalne to g8.

W kabinie CheckMate ma znaleźć się panoramiczny, dotykowy wyświetlacz. W systemie kierowania misją zaimplementowano inteligentne algorytmy, które mają wspierać pilota. Samolot jest wyposażony w radiolokator AFAR (z aktywnym skanowaniem fazowym) i dookólne czujniki optyczne i radiotechniczne. Zainstalowano też systemy walki radioelektronicznej. Uzbrojenie przenoszone we wnętrzu kadłuba może stanowić 5 pocisków kierowanych klasy powietrze-powietrze, np. R-74M.

Samolot ma być budowany w kilku wersjach. Jedna z nich ma być dwumiejscowa. Przewidywany jest też wariant bezzałogowy. Rosjanie zamierzają oferować CheckMate przede wszystkim na eksport. Ma kosztować 25-30 mln USD.

Według ministra przemysłu i handlu Dienisa Manturowa, nowy rosyjski samolot bojowy ma być gotowy za 4-5 lat. Jego prototyp ma zostać oblatany w 2023. Z kolei wicepremier Jurij Borisow stwierdził, że jest już pierwszy chętny na zakup CheckMate. Rosjanie liczą na to, że sprzedadzą 300 samolotów tego typu.

Zastępca głównego konstruktora CheckMate, Aleksiej Bułatow ujawnił znaczenie liczby 75 na jego burcie. To odwrócona liczba 57 – od oznaczenia Su-57. Prawdopodobnie nowy samolot uzyska więc oznaczenie Su-75.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=34164

Obrazek

Obrazek

PS
Jak dla mnie układ aerodynamiczny bardzo ciekawy

Adam Pawlak
Posty: 806
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Jednosilnikowy myśliwiec Suchoja nowej generacji

Post autor: Adam Pawlak » 24 lip 2021, 13:48

Zaprezentowany wygląd kokpitu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Samoloty po II Wojnie Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości