Hayabusa2

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Hayabusa2

Post autor: Adam Pawlak » 27 wrz 2018, 1:27

Japonia umieściła dwa łaziki na asteroidzie oddalonej o 280 milionów kilometrów od Ziemi. Urządzenia zaczęły wysyłać na naszą planetę pierwsze zdjęcia zrobione na samotnie poruszającej się w kosmosie skale.

Hayabusa2 rozpoczął swoją podróż trzeciego grudnia 2014 roku. Musiał pokonać 3,2 miliarda kilometrów, by spotkać się z asteroidą. Jego misją jest "zbadanie początków i ewolucji Układu Słonecznego".

Statek kosmiczny będzie przez półtora roku orbitować wokół asteroidy Ryugu. W tym czasie wyśle na jej powierzchnię cztery lądowniki.
Jeden z nich trafił tam w miniony weekend (22-23 września). Na pokładzie lądownika znajdowały się dwa łaziki MINERVA-II o średnicy 18 centymetrów.

Po dotarciu na powierzchnię asteroidy oba łaziki zaczynają przemieszczać się po nim skokami. Z powodu słabej grawitacji na powierzchni Ryugu każdy taki skok przenosi łazik o 15 metrów, a czas od "wybicia się" do lądowania to aż 15 minut.

– MINERVA-II1 wysłał sygnał radiowy z powierzchni Ryugu na Ziemię za pośrednictwem Hayabusa2 – powiedział Takashi Kubota rzecznik misji. – Zdjęcie zrobione przez MINERVA-II1 podczas skoku pozwoliło mi się uspokoić. Marzenie wielu lat zostało urzeczywistnione. Poczułem dumę z tego, co osiągnęliśmy w Japonii – dodał.

– To prawdziwy urok eksploracji przestrzeni kosmicznej – powiedział Kubota.
Co dalej?

W kolejnym lądowniku na Ryugu traf następny skaczący łazik. Tym razem będzie to niemiecko-francuski MASCOT, który mierzy 30 centymetrów średnicy. LED-ami oświetlać i wykrywać ma cząsteczki pyłu. Na wyposażeniu MASCOT-a znajduje się też spektrometr podczerwieni, magnetometr, radiometr i aparata.

Później przyjdzie czas na poważniejsze sprzęty. W okolicach wiosny 2019 roku Hayabusa2 wystrzeli w stronę Ryugu 2-kilogramowe miedziane "urządzenie kolizyjne" (ang. impactor). Spróbuje w ten sposób stworzyć na powierzchni asteroidy mały krater.

Jeśli się to uda, to sam Hayabusa2 wyląduje na powierzchni Ryugu, by zbadać skład asteroidy i zebrać próbki do zbadania na Ziemi.

Więcej, w tym zdjęcia: https://businessinsider.com.pl/technolo ... gu/gwqs4cp

ODPOWIEDZ

Wróć do „Misje bezzałogowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości