Tengyun

Adam Pawlak
Posty: 672
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Tengyun

Post autor: Adam Pawlak » 12 wrz 2020, 16:33

4 września 2020 Chiny umieścił na orbicie pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku. Wystrzelono go przed północą z ośrodka kosmicznego Jiuquan przy użyciu rakiety nośnej CZ-2F. Misja jest tajna. Nie wiadomo nawet oficjalnie, o której godzinie nastąpił start. Według China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) okno startowe otwierało się o 21:23 CST (5 września o 05:23 UTC).

Według CASC pojazd ma służyć przetestowaniu technologii wielokrotnego użytku, zapewniając technologiczne wsparcie dla pokojowego wykorzystania przestrzeni. Nie ujawniono planowanego czasu trwania misji. W komunikacie stwierdzono po prostu, że pojazd powróci na Ziemię po okresie operacji na orbicie.

Pojazd użyty do testu jest prawdopodobnie oparty na projekcie Shenlong (Boski smok). Jego wygląd jest znany jedynie ze zdjęcia pojazdu przenoszonego przez bombowiec Xian H-6. Mały skrzydlaty statek kosmiczny przypomina amerykański X-37B.

Chiński pojazd zaobserwowano już na orbicie. Nadano mu międzynarodowe oznaczenie 2020-063А i numer 46389. Orbita pojazdu jest nachylona 50,2o. Jej wysokość waha się od 332 do 348 km.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=31344

6 września 2020 ok. 04:00 CEST powrócił na Ziemię chiński pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku. Wylądował on prawdopodobnie w ośrodku kosmicznym Jiuquan. O udanym lądowaniu poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua.

Chińskie media informują jednocześnie, że misja pojazdu była ważnym przełomem w pracach nad pojazdem wielokrotnego użytku. Ma być on tańszy w eksploatacji niż pojazdy jednorazowe. Powinien służyć zarówno celom militarnym, jak i pokojowym.

Dotąd nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących konstrukcji chińskiego pojazdu. Wiadomo jednak, że CASIC pracuje nad samolotem kosmicznym Tengyun, który według opublikowanej wizualizacji ma docelowo być wynoszony w górne warstwy atmosfery za pomocą pierwszego stopnia startującego z lotniska. Wysłany w kosmos obiekt może być demonstratorem samolotu kosmicznego o niedużych wymiarach tak, aby się mógł zmieścić pod osłoną aerodynamiczną rakiety nośnej Long March 2F. Może jednak być także odpowiednikiem amerykańskiego mini-wahadłowca wojskowego X-37B.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=31354

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Misje bezzałogowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość