M-346 Master (Bielik) w PSP

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

M-346 Master (Bielik) w PSP

Post autor: Adam Pawlak » 13 sty 2018, 22:32


Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: M-346 Master (Bielik) w PSP

Post autor: Adam Pawlak » 20 lut 2018, 18:12

W 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego rozpoczęły się loty samolotów szkolenia zaawansowanego M-346.

Pierwszy lot polskim samolotem M-346 16 lutego br. wykonał na lotnisku wojskowym 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego kpt. pil. Mirosław Kopeć w asyście włoskiego pilota. Podczas lotu ćwiczone były procedury awaryjne m.in. podejście do lądowania z jednym włączonym silnikiem, z otwartymi i zamkniętymi klapami.

Pierwsze loty na samolotach M-346 z biało-czerwoną szachownicą wykonają instruktorzy, będą one obejmowały wznowienie nawyków, które piloci nabyli podczas szkolenia we Włoszech oraz treningi doskonalące i sprawdzenie rozwiązań szkoleniowych.

http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/art ... powietrzu/

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: M-346 Master (Bielik) w PSP

Post autor: Adam Pawlak » 23 mar 2018, 21:31


Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: M-346 Master (Bielik) w PSP

Post autor: Adam Pawlak » 29 mar 2018, 19:28

Leonardo i Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisały kontrakt na dostawę czterech dodatkowych samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 Master. Kontrakt o wartości ponad 115 mln euro obejmuje pakiet wsparcia. Dostawy samolotów zostaną zrealizowane do 2020. Strona polska ma do wykorzystania opcję zakupu jeszcze 4 Masterów.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=24822

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

„Nadaję ci imię Bielik…”

Post autor: Adam Pawlak » 26 lis 2018, 13:59

Samoloty M-346 od soboty mogą być oficjalnie nazywane Bielikami. Imię maszynom nadała, podczas uroczystości w Dęblinie, Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. – To wielka satysfakcja, że na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecie polskiego lotnictwa zostaje dokonany niezwykle istotny skok modernizacyjny – mówił prezydent Andrzej Duda.

Po raz pierwszy samoloty M-346 pojawiły się w Polsce w 2016 roku. Obecnie szkolą się na nich instruktorzy, a niebawem za ich sterami usiądą podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. – To była i jest gigantyczna operacja, która zmienia zupełnie oblicze Szkoły Orląt – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że pozyskanie tych maszyn oznacza rewolucję w szkoleniu polskich pilotów i przygotowaniu ich do pilotowania F-16. – To najnowocześniejszy system szkolenia, jaki jest dostępny na świecie, a jego podstawowym elementem jest ten samolot, który wygląda trochę jak pisklę orląt, taki Bielik. Nazwa jest zatem adekwatna – mówił prezydent RP.

Samoloty M-346 Bielik są na wyposażeniu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Dęblińska jednostka ma osiem takich maszyn, ale w marcu została podpisana umowa na dostawę kolejnych czterech z możliwością jej rozszerzenia na zakup jeszcze czterech. – To wielka satysfakcja, że na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecie polskiego lotnictwa ten niezwykle istotny skok modernizacyjny w dziejach naszego lotnictwa właśnie zostaje dokonany – podkreślił Andrzej Duda i wyraził nadzieję, że dzięki tym maszynom w Dęblinie powstanie „szkoleniowa eskadra”, nie tylko dla polskich pilotów. – Mam nadzieję, że następna partia samolotów pojawi się szybko i dzięki temu w Szkole Orląt wrócimy do chlubnej tradycji szkolenia nie tylko polskich lotników, ale także pilotów z różnych stron świata, z państw NATO, naszych towarzyszy broni, którzy również korzystają z samolotów F-16 i strzegą nieba nad państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym także nad Polską – dodał prezydent.

Matką chrzestną samolotów M-346 Bielik została małżonka prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama wypowiedziała w Dęblinie symboliczne słowa: „Lataj po Polsce i świecie, sław imię polskiego lotnika, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię Bielik”. Żona zwierzchnika Sił Zbrojnych RP zaznaczyła, że jest to dla niej niezwykle podniosła i wzruszająca chwila. – Nie codziennie zostaje się matką chrzestną tak pięknego samolotu. Jestem przekonana, że dzięki Bielikom Polska stanie się bezpieczniejsza, a polscy piloci z jeszcze większą satysfakcją i dumą będą wykonywali swoją służbę – podkreślała. – Mogę się tylko domyślać, jak dużym przeżyciem jest zasiąść za sterami tej pięknej maszyny i wznieść się w niebo. Dlatego życzę wszystkim instruktorom oraz podchorążym, by dzięki Bielikom mogli rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, a wykonane na tych maszynach loty jak najlepiej przygotowały ich do zadań związanych z obroną polskiego nieba – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Lotnicy z Dęblina już od dłuższego czasu mówiąc o M-346 nieoficjalnie posługiwali się imieniem Bielik. Dlaczego? – Tradycja nadawania imion samolotom jest bardzo długa. Jedną z pierwszych maszyn latających nazwali Bracia O. i W. Wright. Był to Flyer. Teraz i my, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, chcieliśmy nadać imię samolotowi M-346 – tłumaczy kpt. Magdalena Busz, oficer prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Pułkownik pil. Konrad Madej, szef szkolenia 4 Skrzydła i pierwszy Polak, który pilotował M-346, zauważa, że nadanie maszynom imienia Bielik to także odwołanie do polskiej historii. – Husaria, czyli elitarna polska formacja ozdabiała swoje uzbrojenie i umundurowania piórami ptaków drapieżnych, w szczególności bielika, jako najszlachetniejszego przedstawiciela tej rodziny. My jako piloci nazywani jesteśmy skrzydlatą Husarią i chcąc kultywować te tradycje nazywaliśmy samoloty Bielikami – podkreśla szef szkolenia 4 Skrzydła.

– Mam nadzieję, że nowe imię samolotu szkolnego przyjmie się w całych siłach zbrojnych. Chcielibyśmy, żeby Bielik zastąpił włoską nazwę samolotu Master – mówi płk. pil. Wojciech Pikuła, dowódca 4 Skrzydła. – Nazwa jest pewnego rodzaju symbolem. W tym przypadku nawiązujemy do tradycji nadawania imion samolotom bazując na nazwach polskich ptaków drapieżnych.

Płk pil. Konrad Madej, szef szkolenia 4 Skrzydła, zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. – Piloci wojskowi najpierw wyszkolą się za sterami Orlika, czyli PZL-130, potem usiądą w kabinie Bielika, a na koniec trafią do eskadr wyposażonych w F-16 Jastrząb – zwraca uwagę.

http://polska-zbrojna.pl/home/articlesh ... ie-Bielik-

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: M-346 Master (Bielik) w PSP

Post autor: Adam Pawlak » 23 mar 2020, 22:16

Inspektorat Uzbrojenia zdementował plotki, według których dwa a nawet cztery samoloty M-346 Master miałyby zostać dostarczone do Sił Zbrojnych RP jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku. Samoloty mają pojawić się w październiku, czyli… zgodnie z harmonogramem zapisanym w umowie.

„Informuję, że zgodnie z umową Wykonawca jest zobowiązany dostarczyć pierwsze cztery samoloty M-346 Bielik do końca października bieżącego roku” – otrzymaliśmy odpowiedź od rzecznika Inspektoratu Uzbrojenia majora Krzysztofa Płatka.

Spekulacje na temat szybszej dostawy samolotów do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie pojawiły się jesienią w związku ze „złowieniem” przez włoskich spotterów lotnictwa na lotnisku Varese prawdopodobnie jednej z czterech maszyn, które zostały zakontraktowane w marcu 2018 roku wraz z siedmioma symulatorami (Simulation Based Training) za 600 mln PLN. Samolot przechodził w tym czasie próby techniczne w tym próby w locie.

Kontrakt na dodatkowe M-346 rozszerzył stan posiadania polskiego lotnictwa szkolnego z ośmiu do 12 statków powietrznych i w zdecydowany sposób zwiększyć bazę symulatorową. Wyraźnie określał termin dostaw na październik roku 2020. Kontrakt przewidywał również opcję na jeszcze cztery kolejne M-346 wraz z pakietem logistycznym i modernizacją systemu identyfikacji „swój-obcy” (IFF) na wszystkich posiadanych już maszynach do standardu NATO STANAG 4193 Edition 3 (to wszystko za kolejne 675 mln PLN). Opcja ta została wykorzystana pod koniec roku 2018, a pozyskane w jej ramach samoloty mają zostać przekazane Polsce do października 2022 roku.

https://www.defence24.pl/sily-powietrzn ... i-jesienia


ODPOWIEDZ

Wróć do „Lotnictwo wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości