Wojna w Libii

A tu już było 'bum' i mogą być ofiary.
Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Wojna w Libii

Post autor: Adam Pawlak » 03 kwie 2020, 23:19

Libijska Armia Narodowa ogłosiła zestrzelenia samolotu szkolno-bojowego L-39 Albatros należącego do wspieranego przez Turcję i szerzej pojęty Zachód Rządu Jedności Narodowej (GNA) i tureckiego BSP Bayraktar TB-2. Z kolei turecka fregata zestrzeliła BSP produkcji chińskiej wspierający wojska gen. Haftara.

Do zestrzelenia Albatrosa miało dojść 2 kwietnia wieczorem koło miejscowości Abu Grein. W jego wyniku poległa dwuosobowa załoga. Samolot należał do milicji miasta Misrata.

W ubiegłym roku GNA dysponowało około 10 Albatrosami, w uzbrojonej eksportowej wersji L-39ZO. Maszyny te przeszły są spadkiem po reżimie Mu’ammara al-Kaddafiego, który kupił 181 maszyn z ogółem 337 wyprodukowanych w tym wariancie. Maszyny te mogą przenosić do 1150 kg uzbrojeniach na czterech zewnętrznych punktach podwieszeń.

Wiele z nich zostało zniszczonych w czasie wojny domowej w ostatniej dekadzie – na lotniskach albo zestrzelonych w czasie walk. Już po upadku dyktatora niewielka część tych samolotów przeszła remonty na Ukrainie.

To nie jedyna strata lotnicza sił wspierających GNA. 31 marca Libijska Armia Narodowa gen. Haftara zestrzeliła koło Trypolisu kolejnego już taktycznego tureckiego drona bojowego Bayraktar TB2. Maszyna należała do kilkutysięcznego kontyngentu wojskowego wysłanego na pomoc władzom, wspieranym przez społeczność międzynarodową, przez Ankarę. Mimo to Turcy i wspierane przez nich siły pozostają w defensywie.

Odwet nadszedł już następnego dnia, kiedy doszło do zestrzelenia bezzałogowca wykonującego zadania na rzecz wojsk Haftara. Był to chińskiej produkcji Wing Loong II, należący do uzbrojenia przekazanego Haftarowi przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA są pierwszym klientem eksportowym na te systemy i rozpoczęły ich odbieranie w 2017 r.). Jak poinformował rząd Jedności Narodowej, maszyna ta była wykorzystywania do atakowana celów naziemnych.

Co ciekawe Wing Loong został prawdopodobnie zestrzelony pociskiem RIM-66 Standard MR -1 wystrzelonym z jednej z tureckich fregat (typu O.O. Perry) stojących u wybrzeży Libii. Komentowane jest to jako bezpośrednie włączenie się sił tureckich do walk.

https://www.defence24.pl/przeciwlotnicz ... estrzelone

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Wojna w Libii

Post autor: Adam Pawlak » 14 kwie 2020, 20:27

Siły libijskiego rządu jedności (GNA) zestrzeliły wczoraj śmigłowiec szturmowy Mi-35 wojsk Libijskiej Armii Narodowej (LNA). Do zestrzelenia doszło na północy Libii, niedaleko linii rozgraniczenia wojsk obu formacji, w mieście Abu Grein na południe od Misraty. Śmigłowiec został trafiony prawdopodobnie pociskiem z mobilnego zestawu średniego zasięgu HISAR-O produkcji tureckiej https://www.aselsan.com.tr/en/capabilit ... ile-system

Na pokładzie śmigłowca znajdowało się 3 żołnierzy. Wszyscy zginęli.

Przedstawiciele LNA przyznali, że utracili śmigłowiec Mi-35. Twierdzą jednak, że uległ on rozbiciu z powodu awarii.

Rodzina systemów przeciwlotniczych HISAR jest rozwijana przez Aselsan i Roketsan od 2007. Dopiero od niedawna trafiają one do jednostek liniowych. Tureckie wojska użyły ich po raz pierwszy w ostatnich tygodniach w operacji w Syrii.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=30314

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Wojna w Libii

Post autor: Adam Pawlak » 15 kwie 2020, 20:14

W mediach społecznościowych pojawiły się interesujące zdjęcia z Libii, przedstawiające elementy bezzałogowca uderzeniowego. Bez większego problemu można rozpoznać na fotografiach kadłub amunicji krążącej Warmate produkcji polskiej Grupy WB.

Warmate to jeden z flagowych produktów WB Group w kategorii bezzałogowców, ustępujący popularności jedynie dronom rozpoznawczym FlyEye, z którymi zresztą może współpracować. W odróżnieniu od nich Warmate jest maszyną znacznie mniejszą, o masie 5 kg, rozpiętości skrzydeł 1,4 m i 1,1 m długości. Może pozostawać w powietrzu do 30 minut operując w odległości około 10 km od stanowiska kierującego. Jej uzbrojenie mogą stanowić różne typy głowic bojowych lub ćwiczebnych, które dzięki modułowej budowie maszyny można wymieniać przed użyciem, dostosowując do celu ataku. Mówimy bowiem o maszynie klasyfikowanej jako amunicja krążąca, wyposażona w głowice o masie około pół kilograma, m. in. w wariancie odłamkowo-burzącym, kumulacyjno-odłamkowym i termobarycznym.

Bezzałogowce tego typu zostały dostarczone kilku odbiorcom zagranicznym. Wśród nich jest Turcja, która jest zaangażowana w konflikt po stronie GNA, ale też co najmniej kilka innych państw. Dlatego nie można jednoznacznie określić, przez kogo zostały użyte w Libii.

Analizując fotografie można natomiast przypuszczać, iż widoczny egzemplarz został uszkodzony jeszcze zanim został użyty. Wskazuje na to brak na zdjęciu skrzydeł i stateczników tylnych, pomimo tego, że widoczne i nieuszkodzone są elementy ich mocowania. Może to sugerować, że maszyna nie została całkowicie złożona przed uszkodzeniem przedniej części kadłuba, które jest dobrze widoczne.

Pomimo tego iż nie jest kompletny, Warmate na zdjęciu jest połączony z głowicą w wersji oznaczonej jako GK-1 HEAT IR. To wyposażony w kamerę termowizyjną wariant kumulacyjno-odłamkowy o masie 500g i penetracji minimum 180 mm RHA. Może to sugerować, że maszyna została uszkodzona podczas przygotowania do startu lub też zdobyto niekompletny, uszkodzony egzemplarz. Pomimo bardzo skąpych informacji samo zdarzenie jest interesujące i stanowi potwierdzenie, że system jest używany operacyjnie.

https://www.defence24.pl/polska-amunicj ... ca-w-libii

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Wojna w Libii

Post autor: Adam Pawlak » 18 kwie 2020, 11:50

Libijska Armia Narodowa (LNA) generała Chalify Haftara poinformowała o zestrzeleniu myśliwca Mirage F.1 należącego do popieranego przez Turcję i Organizację Narodów Zjednoczonych Rządu Jedności Narodowej. Samolot próbował zaatakować stanowiska obrony przeciwlotniczej LNA.

Do zdarzenia doszło nocą we wtorek 14 kwietnia. Zgodnie z informacjami LNA, myśliwiec znajdował się nad terytorium kontrolowanym przez siły wierne Haftarowi i próbował dokonać ataku na pozycje obrony przeciwlotniczej. Nie jest przy tym jasne, czy obiektem ataku były właśnie systemy Pancyr-S1, czy inne, a rosyjski zestaw zaatakował samolot z zasadzki.

Libia zakupiła łącznie 38 Mirage F.1 różnych wersji (16 F.1AD, sześć F.1BD i 16 F.1ED) i służyły tam przede wszystkim jako myśliwce przechwytujące, zgodnie z rolą do jakiej zostały przewidziane przez francuskich konstruktorów. Maszyny były też przystosowywane do atakowania celów naziemnych. W czasach Muammara Kadafiego utraconych zostało prawdopodobnie sześć z nich, przy czym jedna rozbiła się wypadku jeszcze w 1978 roku, a pięć zostało zniszczonych w rajdzie wojsk Czadu na bazę Maatan as-Sarra w czasie wojny libijsko-czadyjskiej we wrześniu 1987 roku. Pozostały Mirage zostały wycofane z tej kampanii ze względu na to, że jako najlepsze maszyny przewagi powietrznej były wystawione na niepotrzebne ryzyko, a były potrzebne do przeciwstawiania się lotnictwu amerykańskiemu.

Pod koniec rządów Kaddafiego zdecydowano o inwestycji w modernizację 12 Mirage F.1 i rezygnacji z pozostałych. Do służby zdążono przywrócić jedynie cztery, a dwa z nich uciekły na Maltę w chwili, kiedy ich pilotom nakazano strzelanie do demonstrantów. Maszyny te powróciły do kraju pod władzę Rządu Jedności Narodowej po kolejnych zabiegach modernizacyjnych we Francji.

Pierwsza z tych maszyn rozbiła się wkrótce potem w czerwcu 2016 roku w czasie walk koło Syrty w wyniku awarii pompy paliwowej. Z kolei w kwietniu ub. r. spadł Mirage F.1AD należący do Libijskiej Armii Narodowej, nie wiadomo czy od ognia przeciwnika czy zestrzelony przez własne wojska. Z kolei w maju ub. r. na północ od Trypolisu należący do GNA ostatni zmodernizowany we Francji F.1ED pilotowany przez portugalskiego najemnika został omyłkowo zestrzelony przez siły własne. Zestawienie World Air Forces na 2019 podaje, że Rząd Jedności Narodowej dysponował wówczas dwoma Mirage F.1. Maszyna utracona obecnie była więc ostatnią albo przedostatnią funkcjonującą w barwach libijskich.

Rosyjskie zestawy Pancyr-S1 pojawiły się w Libii w 2019 roku. Powszechnie podaje się, że jest ich „kilka” i dostarczyły je Zjednoczone Emiraty Arabskie (zamówiły one 50 systemów i 1000 pocisków, które dostarczono w latach 2009-2013) w celu wsparcia ofensywy Haftara na Trypolis. Rząd Jedności Narodowej informował o zniszczeniu jednego takiego systemu przez Siły Powietrzne Libii w listopadzie ub. r.

https://www.defence24.pl/mirage-kontra- ... czy-pancyr

Adam Pawlak
Posty: 888
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Re: Wojna w Libii

Post autor: Adam Pawlak » 15 wrz 2020, 22:40

Zastępca dyrektora wywiadu US Africa Command, adm. Heidi Berg poinformował, że w ostatnich tygodniach w Libii rozbiły się co najmniej dwa myśliwce MiG-29 pilotowane przez rosyjskich kontraktorów. Korespondent AI-Monitor w Pentagonie, Jared Szuba podał na Twitterze, że jeden wypadek miał miejsce 29 czerwca, a drugi 7 września 2020. Berg twierdzi, że rosyjskie myśliwce w Libii brały udział w lotach bojowych.

AFRICOM uważa, że rosyjskie samoloty były pilotowane przez pracowników prywatnego przedsiębiorstwa wojskowego sponsorowanego przez Rosję, tzw. Grupy Wagnera. Wspiera ona Libijską Armię Narodową (LNA) w walce z rządem porozumienia narodowego wspieranym m.in. przez Turcję. Rosyjskie myśliwce MiG-29 i bombowce frontowe Su-24 przybyły do Libii z Rosji w maju 2020, po przelocie przez Iran i Syrię. Zostały przemalowane w celu zakamuflowania kraju ich pochodzenia.

7 września MiG-29 został zestrzelony prawdopodobnie przez pocisk z wyrzutni przeciwlotniczej MIM-33 Hawk (zapewne zmodernizowanej i obsługiwanej przez Turków). W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i film nakręcony przez jego pilota. Mówi on po rosyjsku, że został zestrzelony 70 km od bazy (prawdopodobnie Al-Jufra), a samolot rozbił się 45 km od niej.

Pilot katapultował się na wysokości ok. 700 m. Wylądował 200-250 m od wraku. Został później ewakuowany śmigłowcem Mi-24.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=31384

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypadki lotnicze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości