Archeologia lotnicza

Adam Pawlak
Posty: 676
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Archeologia lotnicza

Post autor: Adam Pawlak » 26 sty 2018, 23:24

Sensacyjne znalezisko w Harmężach- Iljuszyn DB3F/IŁ 4

Samolot został zestrzelony przez Niemców w styczniu 1945 roku podczas walk, w czasie których wyzwolony został także niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau.

Kilka tygodni temu po spuszczeniu wody z jednego ze stawów hodowlanych w Harmężach (gm. Oświęcim) rybacy zobaczyli duże stalowe konstrukcje wbite w dno stawu. Przypominały elementy skrzydeł samolotu wojskowego.

Dzięki pracy pasjonatów historii z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach na stawie stało się jasne, że to wrak bombowca Iljuszyn DB3 F/IŁ 4, chluby ówczesnego sowieckiego lotnictwa, który został zestrzelony przez Niemców przed 73 laty. – Jego odkrycie to prawdziwa sensacja – mówią miłośnicy historii.

Legenda o samolocie

Artur Ciągała, wiceprezes Fundacji przypomina legendę, która od lat krążyła w okolicach Oświęcimia o samolocie zestrzelonym przez Niemców podczas działań frontowych związanych z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau. Nikt jednak nie był w stanie powiedzieć, jaki to był samolot i gdzie spadł. – Już na pierwszy rzut oka stwierdziliśmy, że są to części samolotu. Z mułu wystawały dwa duże wiązary skrzydeł – dodaje wiceprezes Fundacji.

Małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski nie miał wątpliwości, że to bardzo ważne odkrycie związane z historią obozu Auschwitz. Szybko wydał zgodę na podjęcie prac archeologicznych.

Wydobycie było bardzo trudne i pracochłonne. – Trzeba było pół godziny brnąć w mule po kolana, żeby dotrzeć na miejsce upadku samolotu – mówi Dagmar Kopijasz, inny przedstawiciel Fundacji. – Oczywiście jeszcze większym wyzwaniem było wydobycie części – dodaje.

Co z załogą?

Pasjonatów z brzeszczańskiej Fundacji zaskoczyły rozmiary znaleziska. Okazało się, że to szczątki dużej dwusilnikowej maszyny, której załogę stanowiło czterech ludzi. Wrażenie robią jej wymiary. Rozpiętość skrzydeł wynosiła 24 m a długość 14 m.

Wraz z pracami wydobywczymi zaczęli więc poszukiwać informacji o historii odnalezionego samolotu. W ten sposób udało się ustalić datę jego zestrzelenia. Było to 19 stycznia 1945 roku. Co stało się z załogą? Tego na razie nie wiadomo. W miejscu znaleziska części samolotu nie znaleziono żadnych szczątków ludzkich. Sprawą zainteresowali się jednak dziennikarze z Rosji, którzy obiecali pomóc w dopisaniu tej historii. Fundacja zapowiada jednocześnie kontynuację prac nad poszukiwaniem pozostałych części.

Ciekawsze części wydobyte z wraku będą prezentowane przy okazji uroczystości 73 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz zorganizowanych przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obchody odbędą się jutro o godz. 13 w historycznym budynku byłej Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz w Brzeszczach Borze.

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... ,12876655/


ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia lotnictwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość