Garmin

Wszystko co nie związane bezpośrednio z lotnictwem.
Adam Pawlak
Posty: 602
Rejestracja: 01 lis 2017, 0:39

Garmin

Post autor: Adam Pawlak » 29 lip 2020, 22:19

23 lipca 2020 rozpoczął się atak hakerów na aplikacje Garmina. Ich celem były m.in. Garmin Connect i flyGarmin. Tymczasem nadzory lotnicze wymagają, by mapy i wszystkie dane nawigacyjne były na bieżąco aktualizowane. Oznacza to, że samoloty wyposażone w systemy flyGarmin powinny zostać uziemione. Według raportu, który pojawił się 23 lipca w ZDNet, piloci nie mogli pobrać wersji lotniczej bazy danych do swoich systemów nawigacyjnych samolotów Garmin. [...] Co więcej, aplikacja Garmin Pilot, której używają do planowania lotów, również dzisiaj nie działa.

Hakerzy zaatakowali także centra obsługi telefonicznej oraz możliwość odbierania wiadomości e-mail i czatów online. Nie działają również linie produkcyjne Garmina. W związku z tym poinformowano o możliwych opóźnieniach w dostawach produktów do dystrybutorów.

Według doniesień specjalistycznych portali, był to atak ransomware WastedLocker. Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje bazę danych lub system i grozi opublikowaniem danych ofiary ataku lub ciągłym blokowaniem dostępu do nich, chyba że zostanie zapłacony okup. Nieoficjalnie wiadomo, że zapłata za odblokowanie aplikacji Garmina wynosi 10 mln USD. W tej sytuacji Garmin pracuje nad lepszym zabezpieczeniem swoich systemów i przywróceniem danych z backupów.

Garmin początkowo nie odniósł się bezpośrednio do cyberataku. Opublikował jednak oświadczenie na swojej stronie internetowej, określając incydent mianem przerwy w działaniu. - Mamy do czynienia z awarią, która ma wpływ na Garmin.com i Garmin Connect. Ta przerwa dotyczy również naszych centrów obsługi telefonicznej i obecnie nie możemy odbierać żadnych połączeń, e-maili ani czatów online. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu i przepraszamy za tę niedogodność – podało przedsiębiorstwo w oświadczeniu. Specjalna strona poświęcona awarii zawiera często zadawane pytania i zapewniała użytkowników, że awaria nie wpłynie na ich dane. Witryna twierdzi, że dane dotyczące zdrowia i samopoczucia zebrane z urządzeń Garmin podczas przerwy w działaniu są przechowywane na urządzeniu i pojawią się w Garmin Connect, gdy użytkownik zsynchronizuje swoje urządzenie. Według Garmina, awaria nie wpłynęła na dane, w tym aktywność, płatności lub dane osobowe.

Garmin produkuje lotnicze systemy nawigacyjne oraz zegarki lotnicze, które są używane przez pilotów wojskowych na całym świecie. Począwszy od 2017 US Navy zaopatruje w zegarki GPS Garmin pilotów F/A-18 Hornet, E/A-18G Growler i T-45 Goshawk. Początkowo były to zegarki Garmin Fenix 3, pierwotnie przeznaczone dla sportowców, takich jak triathloniści, rowerzyści terenowi i biegacze długodystansowi. Garmin wprowadził też kilka nowych zegarków przeznaczonych dla lotnictwa, m.in. Garmin D2 Bravo Pilot, D2 Charlie, D2 Delta PX i flagową serię Garmin MARQ, która obejmuje MARQ Commander i Aviator.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=31028

Przy okazji https://www.space24.pl/piloci-usaf-prze ... -komentarz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość